CKIT - Mrągowo

Centrum Kultury i Turystyki Mrągowo

Nasze miasto jest wspaniałym miejscem do wypoczynku i zabawy w czasie sezonu letniego, jest jednocześnie doskonałym miejscem do działań marketingowych dla wielu firm krajowych i zagranicznych.

Strona główna > Imprezy kulturalne > Gypsy Carnaval

Gypsy Carnaval

Muzyki i Tańca Romów 2016

23 lipca 2016, godz. 20.00

amfiteatr nad jeziorem Czos

 

Centrum Kultury i Turystyki wraz ze Stowarzyszeniem Kultury Romskiej Hitano zapraszają na trzecią odsłonę widowiska ,,Gypsy Carnaval Muzyki i Tańca Romów". W tym roku muzyczny folklor romski zaprezentują: Teresa Mirga i Kałe Bała, Dromenca, Hitano oraz Don Vasyl. Zobaczymy także pokaz tańca w wykonaniu Rada Dance Art a cały wieczór poprowadzą aktorzy: Irena Telesz i Paweł Burczyk.  

Koncert wypełniony będzie cudownymi brzmieniami oryginalnej muzyki romskiej, niezliczonymi romansami i czardaszami, ale także wieloma szybkimi i skocznymi, porywającymi do tańca utworami. Znajdzie się również coś dla oka, bowiem na scenie pojawi się wiele pięknych tancerek i wokalistek romskich w niezwykle bogato zdobionych, kolorowych strojach.

Gypsy Carnaval Muzyki i Tańca Romów to trzy godziny wyśmienitej zabawy!


Bilety: 25, 15 zł

Informacje o sprzedaży biletów pod numerem: 89 743 34 66 lub bilety@ckit.mragowo.pl. Sprzedaż prowadzona jest poprzez serwisy ebilet.pl lub ekobilet.pl i w recepcji Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie, ul. Warszawska 26.

 


W programie...

D O N   V A S Y L

 


Piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, poeta i animator ruchu kulturalnego polskich Cyganów. Pochodzi z królewskiej rodziny Cyganów wielkomiejskich z dynastii Baro Szero (Wielka Głowa). Urodził się w Łodzi, gdyż miasto to znalazło się akurat na drodze cygańskiego taboru. Przez jakiś czas mieszkał w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie wychowywał się u boku słynnej cygańskiej poetki Papuszy. Obecnie mieszka na stałe w Ciechocinku na Kujawach. Na scenie występuje od 12 roku życia. Od 1984 śpiewa z własnymi zespołami. W 1987 założył zespół artystyczny Don Wasyl i Roma, który zmienił później nazwę na Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy. Jest organizatorem i pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów odbywającego się nieprzerwanie od 1997.
Jego wiersze ukazały się w dwóch zbiorach poezji Kujawy piórem malowane (1995) oraz Twórcy regionu 2 (1996). Sam jest autorem tomiku wierszy Pasażerowie niebieskiego taboru (1998).
W 2005 uhonorowany odznaką Zasłużony Działacz Kultury.


T E R E S A  M I R G A  I  K A Ł E  B A Ł A

 


Cygańska poetka Teresa Mirga (ur. 1962) tworzy w języku polskim i romskim. Mieszka w Czarnej Górze na Spiszu, gdzie Cyganie szczepu Bergitka Roma prowadzą osiadły tryb życia od niemal trzystu lat. Wraz z zespołem Kałe Bała (Czarne Włosy) wykonuje kompozycje własne, jak też pieśni cygańskie, śpiewane z dawna przez Romów od Karpat po Bałkany.
Z ważniejszych publikacji Teresy Mirgi warto wspomnieć kasetę Srebrna piosenka (FF Folk, Zakopane), płytę Czarna jestem (Unicorno, Berlin), nagrania Polskiego Radia w ramach serii Muzyka Źródeł, jak też wydane nakładem Spółki Poetów - Koło Podkowy dwa tomy wierszy: Czemu tak? (1994) i Pieśni z Czarnej Góry (1994).D R O M E N C A

 


Artyści popularyzują muzykę cygańską, łącząc tradycję i kulturę romską z elementami muzyki polskiej. Efektem współpracy muzyków jest piorunująca dawka emocji wychodząca z głębokich przeżyć i muzycznej wrażliwości.
Zespół Cygański DROMENCA w obecnym składzie występuje od października 2008 r.
W programie Zespołu znajdą Państwo stare, oryginalne pieśni cygańskie, tkliwe romanse rosyjskie, ogniste czardasze i nietypowe rytmy bałkańskie, a także znane i lubiane popularne pieśni biesiadne.

 

R A D A  D A N C E  A R T

 


Zespół istnieje od 2003 r. w Białymstoku. Jego założycielką, dyrektorem artystycznym, a także choreografem i projektantem kostiumów jest Radosława „RADA” Bogusławski - artystka, profesjonalna tancerka i dyplomowana instruktorka tańca.
Na różnorodny repertuar zespołu składa się kilka stylów tanecznych: taniec brzucha (taniec orientalny), taniec cygański w stylu Cyganów polskich i rosyjskich, taniec kabaretowy (broadway jazz), flamenco oraz bollywood.

 

H I T A N O

 


Zespół powstał ponad 30 lat temu. Jego członkowie to olsztyńscy Romowie propagujący kulturę i folklor cygański. Założycielem jest Adam Lutek Fedorowicz, który jest również prezesem Olsztyńskiego Stowarzyszenia Kultury Romskiej HITANO.
HITANO ma na swoim koncie wiele osiągnięć, wielokrotnie brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Kultury Romskiej w Ciechocinku, jeden z zespołów, który pod patronem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego brał udział w koncertach na rzecz mniejszości narodowych pt. "Mniejszości Narodowe i Etniczne a media elektroniczne".
Zespół HITANO aktywni uczestniczy w życiu kulturalnym swego rodzinnego miasta Olsztyna, między innymi z jego inicjatywy od 2000 roku organizuje Dzień Romski podczas Olsztyńskiego Lata Artystycznego.

 

FILMOWA RELACJA Z UBIEGŁOROCZNEJ IMPREZY (zob.)