CKIT - Mrągowo

Centrum Kultury i Turystyki Mrągowo

Nasze miasto jest wspaniałym miejscem do wypoczynku i zabawy w czasie sezonu letniego, jest jednocześnie doskonałym miejscem do działań marketingowych dla wielu firm krajowych i zagranicznych.

Strona główna > Przeglądy / Konkursy > Prezentacje Tańca Współczesnego

autorem zdjęć w galerii jest JAKUB WITTCHEN


Szósta edycja tanecznych spotkań odbyła się 16 maja w nowej formule. W miejsce konkursu pojawiły się prezentacje spektakli wybranych zespołów. Tym samym widzowie mieli okazję obejrzeć wyjątkowe spektakle i choreografie  Pracowni Tańca Pryzmat z Olsztyna oraz grupy Pląs z Białegostoku. Premierowy spektakl przygotowała także Mrągowska Scena Tańca Współczesnego. Prezentacjom scenicznym towarzyszyły warsztaty kontakt improwizacji prowadzone przez Annę Haracz oraz wystawa fotografii Art Color Ballet.

P R O G R A M

PRACOWNIA TAŃCA PRYZMAT

spektakl - The SELFIES

Wytańczyć granicę manipulacji, której wszyscy codziennie jesteśmy poddawani… Lokowanie produktu, reklama, kampanie, opinia publiczna, media, władza – to dzisiejsi KREATORZY MODY, KREATORZY NASZEJ ŚWIADOMOŚCI, którzy wkraczają umiejętnie i subtelnie do naszego życia. Siła tych mechanizmów jest wszechogarniająca. Wolny rynek, a wolność wyboru jest tylko złudzeniem. Podlegamy, bowiem warunkom nam narzucanym, w świecie zdeterminowanym pogonią za ciągłym postępem, wizualnością, iluzją, castingami, kreacjami na sprzedaż, marketingiem.  Czy dzisiaj miarą naszej rzeczywistości jest ilość „lajków” na facebooku ?
Temat manipulacji, jej siły, a także jej granic szczególnie zainteresował Pracownię Tańca Pryzmat. W środku tych zachowań zawsze stoi człowiek. Zespół próbuje ukazać obraz skomplikowanych relacji, w rzeczywistości gdzie nawet uczucia i ludzkie ciało stają się produktami. Bo czy można żyć z twarzą inną niż swoją?
"Selfie" -  zdjęcie zrobione sobie samemu i wrzucone na portal społecznościowy - to najpopularniejsze słowo roku 2013 według twórców słowników Oxford University Press.

 

tańczą i wykreowały: Monika Parafiniuk, Paulina Spiel, Katarzyna Rutkowska, Kamila Olszewska
choreografia i koncepcja: Katarzyna Grabińska
konsultacje reżyserskie: Tatiana Asmolkova
kostiumy: Lidia Panfil

PRYZMAT to grupa twórcza fundacji tańca i sztuki ARToffNIA z Olsztyna, której opiekunem i choreografem jest Katarzyna Grabińska. Tworzą ją ludzie, których językiem przekazu jest taniec współczesny. Zespół poszukuje inicjatyw „pachnących" świeżością, eksperymentuje i stawia na fuzje różnych form, wypracowując własny wyraz sceniczny. Pracownia wraz z fundacją realizuje autorskie spektakle, projekty interdyscyplinarne oraz edukacyjne, spotkania środowiska sztuki tanecznej, prowadzi stałą działalność edukacyjną dzieci, młodzieży i dorosłych. Tancerze biorą udział w realizacji oper w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej (Amahl i nocni Goście, Jaś i Małgosia, Dziadek do Orzechów) oraz pokazach w Olsztyńskim Planetarium (Księżyc w Poetyce Pink Floyd). Zespół prezentuje wysoki poziom artystyczny, co potwierdzają nagrody zdobyte na ogólnopolskich przeglądach tańca współczesnego.

Czas trwania 60 min.


PLĄS Białostocka Grupa Tańca

DORMITORIUM oraz MYŚLI WSPÓŁIGRANIE

PLĄS jest najstarszą grupą taneczną działającą w Białymstoku. Pracuje nieprzerwanie od 30 lat! Od 2009 r. PLĄS jest jednym z zespołów Studia Tańca FIRESTEP, a jej instruktorem jest Joanna Malitka. Zespół jest bardzo aktywny, uczestniczy w wielu projektach i przedsięwzięciach, z powodzeniem bierze udział w festiwalach i przeglądach zdobywając nagrody i wyróżnienia. Pracuje w oparciu o elementy techniki tańca współczesnego, modern, jazz. Realizowane choreografie są najczęściej impresjami na dany temat, ruchem opowiadającymi o otaczającym nas świecie. W dużej części zastosowane rozwiązania taneczne powstają z improwizacji samych tancerzy, którzy biorą aktywny udział w procesie twórczym. W 2014 r. pracę z zespołem rozpoczęła Dorota Baranowska.

Czas trwania 15 min. 

 
 

 
Mrągowska Scena Tańca Współczesnego

spektakl - U N I Q

Kim jestem? Jaka jestem? Czy jestem podobna do innych? Co mnie wyróżnia i sprawia, że jestem kimś wyjątkowym? Rodzimy się z tym czy do tego dojrzewamy, dzięki sobie czy innym? Czy dojrzałość oznacza niezależność? Indywidualność  -  zależność… gdzie leży granica? Czy można być w zgodzie ze sobą będąc zależnym od innych? Choreografią zadajemy pytania i wspólnie poszukujemy odpowiedzi.

   

koncepcja: Marta Szymborska
choreografia/taniec: Oliwia Cichowska, Marlena Dziczek, Sandra Hirsz-Piaskowska, Zuzanna Nowotnik, Dominika Skopnik, Marta Szymborska
muzyka/wykonanie: Justyna Zapała

MSTW istnieje w CKiT od 2002 r. Założycielką i choreografem zespołu jest Marta Szymborska. Naszym językiem jest taniec współczesny, który ma nieograniczone możliwości wyrazu, rozwija ciało i umysł. Grupa tworzy własne choreografie i spektakle, występuje na mrągowskiej scenie oraz w przeglądach tanecznych, znajdując się w gronie laureatów. Tancerki biorą udział w warsztatach i projektach tanecznych. Tworząc własny styl sceniczny często działamy na pograniczu sztuk -  tańca, teatru, muzyki, które przenikając się tworzą nową jakość.

Czas trwania 25 min.

WYSTAWA - BodyArtGallery Art_Color_Ballet -  sztuka malarstwa ożywionego

BodyArtGallery to kolekcja fotografii sztuki bodypainting stworzona przez założycielkę i kierownika artystycznego zespołu Art Color Ballet Agnieszkę Glińską. Fotografie ukazują  unikatową sztukę malowanych ciał tancerzy w której ruch, choreografia i światło współgrają w plastycznej formie malarstwa ożywionego. Ciało stanowi inspiracje do powstania trójwymiarowych obrazów sięgających do archetypu kultur świata.

W 21-23 sierpnia 2015 odbędą się w Mrągowie Warsztaty Body Art, na których zespół zaprezentuje powstanie przestrzennej formy Instalacji oraz performance z zaproszonymi uczestnikami którzy będą mieli okazje wspólnie z zespołem Art Color Ballet współtworzyć przestrzenna formę instalacji.

W 1998 roku Agnieszka Glińska, zafascynowana tańcem, muzyką i malarstwem, założyła w Krakowie zespół Art Color Ballet. Pierwszy spektakl był formą eksperymentu performance łączącego malarstwo na ciele, żywą muzykę oraz taniec. Ogromne zainteresowanie tą nową formą sztuki doprowadziło do stworzenia pierwszego w Polsce zespołu tańca wykorzystującego w spektaklach bodypainting. Autorskie kompozycje choreografii, scenografii, muzyki oraz makijażu ciała, tworzą spektakl malarstwa ożywionego.
Zespół współtworzą profesjonalni tancerze, pasjonaci sztuki tańca i malarstwa, performerzy, akrobaci, muzycy, plastycy i charakteryzatorzy. Dzięki połączeniu tak wielu środków ekspresji artystycznej zespół wypracował nowy sposób wyrazu.
W choreografii wykorzystywane są różne style tańca: klasyczny, jazzowy, współczesny, jednak to co charakteryzuje zespół to unikatowa kombinacja, organicznych metod ekspresji tańca i malarstwa.
Współpraca z utalentowanymi malarzami i fotografami doprowadziła do stworzenia serii prac fotograficznych, które wyznaczyły nowy, charakterystyczny kierunek sztuki bodypainting oraz stanowiła szkic do powstania wielu spektakli zespołu.
Eksperymenty z wykorzystaniem światła UV, nietypowych rekwizytów scenograficznych oraz choreografii zapewniły zespołowi czterokrotne zdobycie I miejsca na World Bodypainting Festival w Austrii (2007, 2008, 2009, 2011).

WARSZTATY - KONTAKT IMPROWIZACJA (prowadzenie - Anna Haracz)

Kontakt improwizacja jest formą improwizacji tanecznej, bazującą na kontakcie fizycznym. Jest wykorzystywana w tańcu współczesnym, przez artystów, performerów, w treningach rozwijania ciała czy terapii tańcem. Poznając techniki kontakt improwizacji, rozwijamy świadomość ciała w ruchu, w relacji z partnerem, grawitacją i przestrzenią.
Podczas warsztatu skupimy się na słuchaniu i czytaniu naszego ciała, po to, by łatwiej nam było słuchać i czytać ciało partnera. Odkryjemy co pozwala nam poczuć się bezpiecznie w tańcu i jak przekazać to poczucie partnerowi? Warsztat skierowany będzie na budzenie świadomości zasad anatomicznych i kinetycznych ludzkiego ciała poprzez pracę z obrazami i wyobrażeniami. Ma na celu ustalenie przepływu w całym organizmie, który wpływa na płynność, szybkość i siłę ruchu bez generowania niepotrzebnego napięcia, dając tym samym poczucie przyjemności i rozluźnienia.  

Anna Haracz         

Twórczyni teatru KINO VARIATINO, niezależna tancerka,choreograf, nauczyciel jogi i medytacji. Z teatrem realizuje własne spektakle prezentowane na trójmiejskiej scenie offowej, festiwalach teatralnych i tanecznych w Polsce i zagranicą. Dotychczas zrealizowała około 20 autorskich spektakli oraz brała udział w wielu projektach artystycznych. Jest absolwentką Państwowego Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu, specjalizacja taniec oraz posiada tytuł zawodowego tancerza wydawanego przez ZASP.

Do jej najważniejszych nauczycieli ruchu, tańca i głosu należą: Marek Oleksy, Witold Jurewicz, Iwona Olszowska, Jacek Łumiński, Leszek Bzdyl, Melissa Monteros, Ray Chang, Douglas Dunn, Mark Thompkins, David Zambrano, Lisa Nelson, Thomas Hauert, Ang Gey Ping, Ohad Naharin, Olga Szwajgier, Zygmunt Molik.
Jest uznanym pedagogiem tańca współczesnego, oraz certyfikowanym nauczycielem hatha-jogi. Od lat realizuje autorski program terapii poprzez improwizację taneczną, pracę z głosem oraz jogę.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Sponsor główny:

Patronat medialny: