Deprecated: Function session_register() is deprecated in /home/lkx58721/public_html/cms/system/auth.php on line 31
CKiT - Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowo - Festiwal Kultury Kresowej

CKIT - Mrągowo

Centrum Kultury i Turystyki Mrągowo

Nasze miasto jest wspaniałym miejscem do wypoczynku i zabawy w czasie sezonu letniego, jest jednocześnie doskonałym miejscem do działań marketingowych dla wielu firm krajowych i zagranicznych.

Strona główna > Imprezy kulturalne > Festiwal Kultury Kresowej

Festiwal jest niekonwencjonalnym zjawiskiem kulturowym i jedyną tego rodzaju propozycją w kraju. Minione festiwale spotkały się z bardzo przychylnym przyjęciem. Koncert galowy w amfiteatrze jest podsumowaniem trzech dni imprez festiwalowych w mieście, w trakcie których oglądać można występy kapel, chórów oraz zespołów pieśni i tańca z Litwy, Białorusi, Ukrainy oraz gościnnie z Łotwy, Czech i Rosji. Występom towarzyszą wystawy plastyczne, fotograficzne, rękodzieła, wieczory poetyckie, kiermasze i degustacje kresowych potraw. Festiwal jest najciekawszym obok Pikniku Country przedsięwzięciem kulturalnym miasta Mrągowa.

22.  Festiwal Kultury Kresowej
5 - 7 sierpnia 2016 r. 

Koncert Galowy w amfiteatrze - sobota 6 sierpnia


Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy


Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki
Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą

 

Informacje o sprzedaży biletów:

Wydruk biletu z systemu dla poszczególnych klientów następuje po dokonaniu wpłaty na konto Centrum Kultury i Turystyki. Bilety będą przechowywane dla Państwa w Centrum Kultury i Turystyki i będzie je można odebrać w dogodnym dla Państwa terminie. Nie wysyłamy biletów pod wskazany adres - odbiór na miejscu.

Można również dokonywać wstępnej rezerwacji biletów pod adresem bilety@ckit.mragowo.pl

Rezerwacja otrzymuje status pełnej rezerwacji w momencie  wpłaty na wskazany rachunek, o którym  jesteście Państwo informowani drogą mailową, dodatkowo w przesłanej  informacji jest zawarta propozycja miejsc i wysokość kwoty do wpłaty. Okres ważności rezerwacji upływa po 7 dniach roboczych (okres wążności rezerwacji jest liczony od  otrzymania szczegółowych informacji dotyczących rezerwacji).  W przypadku nieopłaceniu rezerwacji w ciągu 7 dni, rezerwacja zostaje anulowana, a bilety wracają do ponownej sprzedaży.  

Uwaga! Chęć otrzymania faktury za zakup biletów prosimy zgłaszać przy dokonywaniu rezerwacji!

Dane dotyczące płatności za rezerwację biletów w Centrum Kultury i Turystyki 

Centrum Kultury i Turystyki 
ul. Warszawska 26
11-700  Mrągowo
Bank BGŻ SA O/Mrągowo
Numer rachunku: 85 2030 0045 1110 0000 0263 3580
z dopiskiem w treści rezerwacji  "rezerwacja biletów na FKK" +  (nazwisko, imię osoby rezerwującej)

Kasa w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie - również pracująca w systemie firmy eBilet:
poniedziałek - piątek w godz. 10.00-17.00 - punkt ksero, tel. 89 7433466, 
e-mail:bilety@ckit.mragowo.pl.

Ceny biletów: 

Strefa VIP      - 70 zł
I miejsca        - 55 zł 
II miejsca      - 45 zł
III miejsca    - 25 zł   

 

Program 22. Festiwalu Kultury Kresowej

5 sierpnia 2016 (piątek)             16.00
Uroczyste otwarcie Festiwalu połączone z występami zespołów, prezentacją rękodzieła i malarstwa, kiermaszami

Plac Unii Europejskiej

zagrają m.innymi:
Kapela ŚWIĘTOJAŃSKA
z Sużan 
Kierownik kapeli – Zygmunt Żdanowicz

Została założona w roku 1991. W ciągu 25 lat istnienia przez kapelę przewinęło się wiele osób. Pełne entuzjazmu młode pokolenie Polaków, działające w kapeli, uczęszcza do szkół muzycznych, więc granie na różnych instrumentach nie stanowi problemu. Kapela ma w swoim dorobku wiele udanych koncertów nie tylko na Wilenszczyźnie, ale i za granicą.

Zespół Śpiewaczy ŁANOWICZANIE ze wsi Łanowice
Kierownik zespołu – Teresa Staszczyszyn              

 Zespół powstał siedem lat temu przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Łanowicach. Trzonem zespołu jest Koło Gospodyń Wiejskich. Zespół uczestniczył w Festiwalu Kultury Polskiej na Ukrainie oraz wielokrotnie występował w Polsce.
Kiedyś Łanowice nazywano Małym Rzeszowem, a dzisiejsza nazwa pewnie pochodzi od słowa łany, wśród których znajduje się wioska. Większość mieszkańców to Polacy, którzy na co dzień posługują się językiem polskim. We wsi zostało założone przedszkole polskie „Perełka” oraz szkoła z nauczaniem języka polskiego. W 2004 roku w Łanowicach odbyły się uroczystości święceń Kalwarii Saletyńskiej, jedynej na Ukrainie.

5 sierpnia 2016 (piątek)             17.00
Wieczór poezji

Centrum Kultury i Turystyki – sala kameralna

Gośćmi Wieczoru będą:
Apolonia Skakowska
Daniel Krojczyński
 
Daniel Rogoża

Zenon Bieńko

Helena Abramowicz
Alicja Romaniuk
– ze Lwowa. Po ukończeniu polskiej szkoły Nr 10 uzyskała maturę w polskiej szkole Nr 24. Pracowała jako urzędniczka. Wiersze pisze „do szuflady” od dzieciństwa. Dzięki Teresie Dutkiewicz wiersze autorki weszły do antologii „Habemus Papam” (2001), „My, Ludzie Lwowa” (2006). Publikowane były w Biuletynie FOPnU, „Nasze Drogi” FOPnU, „Gazecie Lwowskiej”, „Kurierze Galicyjskim”, prasie polskiej. 
Członek Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, członek Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Łucja Uszakowa -
urodziła się w polskiej rodzinie na Bukowinie. Jest nauczycielką, od wielu lat uczy dzieci języka polskiego. Jej wiersze weszły do zbiorku „Gdzie jesteś Ojczyzno?” (FOPnU), ukazywały się w prasie polskiej na Ukrainie i w Polsce, m.in. „Gazecie Lwowskiej”, kwartalniku „Rota”, czasopiśmie FOPnU „Nasze Drogi”.
Wieloletni członek Obwodowego Towarzystwa Kultury Polskiej im. A. Mickiewicza na Bukowinie, członek Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie.

5 sierpnia 2016 (piątek)             19.00
Wieczornica kresowa -
Spektakl „Grażyna” w wykonaniu Teatru Ludowego Ubioru Historycznego POŁOCKI ZWIĄZEK z Białorusi

Centrum Kultury i Turystyki – sala widowiskowa

 

6 sierpnia 2016 (sobota)             11.00
Kresowe spotkania z muzyką i poezją

Plac Jana Pawła II

 

6 sierpnia 2016 (sobota)             13.00
Koncerty zespołów kresowych, prezentacje rękodzieła i malarstwa

Plac Unii Europejskiej

 

6 sierpnia 2016 (sobota)             14.00
Konferencja prasowa

Ratusz Miejski

w konferencji udział wezmą

Apolonia Skakowska – Dyrektor Centrum Kultury Polskiej na Litwie im. Stanisława Moniuszki - Wilno

Emilia Chmielowa - Prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie  - Lwów

Helena Dubowska

Weronika Szarejko

Uczestnicy Interaktywnego Biura Prasowego:

Krystyna Adamowicz

Jadwiga Podmostko

Alicja Stacewicz

Aneta Kurowska

Teresa Maria Dutkiewicz

Elżbieta Korowiecka

Natalia Klimowicz

Irena Waluś

6 sierpnia 2016 (sobota)             16.00
Wernisaż malarstwa artystów plastyków z Kresów

Centrum Kultury i Turystyki – sala Orbita

Renata Utowka
Władysław Ławrynowicz
Mieczysław Maławski
absolwent Wydziału Ceramiki Artystycznej Lwowskiego Instytutu Sztuki Użytkowej. Twórczość artysty jest bardzo zróżnicowana, od ceramiki artystycznej, poprzez malarstwo, po grafikę. Działalność artystyczną łączy z pracą pedagogiczną; jest profesorem w Katedrze Ceramiki Artystycznej Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych. Jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.
Władysław Maławski
w 2001 r. ukończył Kolegium Sztuki Dekoracyjnej im. I. Trusza we Lwowie i rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa Sakralnego Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych. Uczestniczy w międzynarodowych plenerach malarskich i wystawach zbiorowych. Prezes Lwowskiego Klubu Młodych Artystów „Skrzydła”.
Wacław Romaszko
- Urodził się w 1967 roku. W 1986 roku ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Glebowa w Mińsku. Od 1988 roku mieszka i pracuje w Grodnie. Od 2000 roku należy do Towarzystwa Polskich Plastyków  przy Związku Polaków na Białorusi w Grodnie. Jest uczestnikiem wielu plenerów międzynarodowych.
Artysta ma za sobą wiele wystaw indywidualnych między innymi w Grodnie , Brześciu, w Niemczech i Wielkiej Brytanii. W swoich pracach potrafi wydobyć piękno ciszy i piękno burzy, urok łagodności i urok grozy. W kategoriach piękna potrafi zobaczyć zarówno rzeczy proste jak i tajemne.

Anton Cybizow
– absolwent Grodzieńskiego Liceum Sztuk Pięknych na kierunku wzornictwo oraz Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale grafiki.

Wystawa fotograficzna - Miejsca pamięci narodowej Ziemi Wileńskiej Jerzego Karpowicza
Centrum Kultury i Turystyki – sala Orbita

 

6 sierpnia 2016 (sobota)             19.00
KONCERT GALOWY                                         koncert biletowany

Amfiteatr nad Jeziorem Czos

Zespół Tańca Ludowego „PERŁA” z Niemenczyna
Kierownik artystyczny i choreograf - German Komarowski

Choreografowie -  Olga Walentynowicz, Ewa Bartusewicz i Erwin Mieczkowski

Zespół został założony w 2004 roku przy Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie. Wówczas grupkę z 16 tancerzy, w wieku 9-10 lat, zaczęła uczyć tańca choreograf Regina Klukowska. Po roku do niej dołączył choreograf German Komarowski. Nazwa Zespołu ZTL „Perła” została nadana podczas koncertu z okazji 5-lecia działania. Obecnie do 5 grup tanecznych uczęszcza ponad 130 tancerzy w wieku od 6 do 21 lat. Skład tancerzy nie ogranicza się wyłącznie obecnymi lub byłymi uczniami Gimnazjum w Niemenczynie. Do Zespołu uczęszczają dzieci i młodzież, którzy są uczniami 7-miu polskich, rosyjskich i litewskich szkół Rejonu Wileńskiego oraz miasta Wilna, a także studenci.Repertuar Zespołu jest bardzo wielonarodowościowy. Perła tańczy polskie tańce narodowe oraz regionalne, tańce litewskie i wileńskie, a także ukraińskie, rosyjskie, mołdawskie, włoskie, gruzińskie, słowackie i łotewskie.
W ciągu 12 lat swojej działalności, Perła miała około 120 mniejszych i większych występów na scenach Litwy, Polski, Białorusi, Chorwacji, Bułgarii, Macedonii oraz Czech. Zespół jest wielokrotnym laureatem różnorodnych konkursów tańca ludowego na Litwie. W roku 2016 zwyciężył w litewskim projekcie telewizyjnym „Kadagys”, w którym udział brały największe zespoły pieśni i tańca ludowego z Litwy oraz Łotwy.

Zespół Tańca Ludowego JUTRZENKA z Niemenczyna  
Kierownik zespołu – Leokadia Klukowska

Choreograf – Agnesa Krasodomska

Zespół został założony w 1975 roku. Obecnie liczy ponad 100 osób. W repertuarze zespołu są utwory dziecięce, ludowe oraz autorów z Wileńszczyzny. Tancerze tańczą tańce narodowe, wileńskie i litewskie, tańce regionalne- warmińskie, rzeszowskie, śląskie, innych narodów- ukraińskie, rosyjskie. Większość tancerzy tańczy 10 i więcej lat w zespole „Jutrzenka” a potem najwytrwalsi dopełniają grono taneczne zespołu „Wileńszczyzna”. Zespół od 1-go  festiwalu bierze udział w „Kwiatach Polskich”, w festiwalach „Pieśń znad Wilii”.

Zespół Pieśni i Tańca JAWOR - z podwileńskiej miejscowości Awiżenie
Kierownicy zespołu – Renata Lisowska-Urbanowicz i Elita Sinkiewicz

Kierownik kapeli – Olek Kwiecień

Zespół prezentuje oryginalny polski folklor ludowy. W roku 2009 grupa miłośników polskiej kultury ludowej postanowiła założyć zespół, w którym mogłaby rozwijać swój talent i zamiłowanie do tańca, śpiewu i muzyki ludowej, jednocześnie propagując polski folklor. Z inicjatywy właśnie tej młodzieży powstał Zespół „Jawor”.Jawor gromadzi w swoich szeregach młodzież w wieku od 18 do 30 lat, która ćwiczy w dwóch sekcjach: tanecznej i wokalnej. Na repertuar Zespołu składają się polskie i wileńskie pieśni ludowe, pieśni patriotyczne, tańce regionów Polski, tańce wileńskie, litewskie oraz białoruskie, a także obrazki sceniczne, np. Dożynki, Kaziuk Wileński. Pomimo tego, że Jawor działa dopiero od sześciu lat, odbył już wiele koncertów w kraju i za granicą. Był uczestnikiem wielu festiwali, m.in. XIX Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie, XX Festiwalu Kultury Polskiej „Pieśń Znad Wilii”, XIX i XX Międzynarodowych Festiwali Kultury Polskiej „Kwiaty Polskie”, VII Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Pokrovskije kolokola”, III, IV oraz VII Festiwali Narodów w ramach Jarmarku Narodów.Zespół w znacznym stopniu dba o technikę taneczną i wokalną, jako szczególną formę przekazu treści kulturowych. Ponieważ mieszkamy w kraju wielokulturowym, w którym od wielu lat swoją kulturę kultywują Polacy, Rosjanie, Litwini, Żydzi, Białorusini, więc dążymy do różnorodności repertuaru poprzez poznawanie i promowanie folkloru innych narodów.
Zespół wystąpi z towarzyszeniem
Kapeli Ludowej SUDERWIANIE z Suderwy.

Zespół taneczno – folklorystyczny PODOLSKIE BARWY reprezentujący Dom Polski w Barze
Kierownik zespołu - Małgorzata Miedwiediewa

 Zespół promuje tańce i tradycje folkloru polskiego i regionalnego. Niejednokrotnie był zapraszany do Polski a występy młodych artystów cieszyły się wielkim uznaniem widzów. 

Zespół Wokalno – Instrumentalny BUKOWIŃSKIE KOLORY z Czerniowiec 
Kierownik zespołu – Irena Manik

Zespół powstał w 2002 roku przy Domu Polskim Obwodowego Towarzystwa Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza w Czerniowcach. Zespół wykonuje pieśni polskie, ukraińskie i rumuńskie.

Kwartet Bandurzystek BLIŹNIACZKI z Równego
Kierownik - Irena Jewtuszok

 Kwartet składa się z dwóch par bliźniąt – dwie ciocie bliźniaczki i ich piętnastoletnie bratanice – bliźniaczki. Ten kwartet wokalno – instrumentalny istnieje już ponad 10 lat. Śpiewaniu polskich i ukraińskich piosenek towarzyszy wielostrunowy ukraiński ludowy instrument szarpany – bandura. Kwartet jest wielokrotnym uczestnikiem festiwali i konkursów.

Zespół WOŁYŃSKIE ZABAWY z Łucka
Prezes Towarzystwa – Nina Poremska
Kierownik zespołu –
Walentyna Gawryluk 

Zespół powstał w 1994 r. w Łucku i od tej pory prowadzi aktywną działalność koncertową. Kierownikiem zespołu jest Walentyna Hawryluk – dyrygent, zasłużony artysta Ukrainy. W zespole śpiewają m. in. studenci, nauczyciele, inżynierowie, lekarze, bibliotekarze. Obecnie zespołowi przygrywa kapela, składająca się z dwóch skrzypków, kontrabasisty, harmonisty, pianisty.Przed polską publicznością po raz pierwszy wystąpili w 1995 r. na III Festiwalu Pieśni Religijnej. Uczestniczyli w Międzynarodowym Festiwalu „Tobie Śpiewamy Ojczyzno”, X Światowym Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie. Zespół zdobywa coraz większą popularność na Ukrainie. Wiele razy uczestniczył w Dniach Kultury Polskiej w Ostrogu oraz w nadbużańskich Spotkaniach Artystycznych.
W 2003 r. Ministerstwo Kultury Ukrainy nadało zespołowi miano Narodowego Zespołu Amatorskiego.

 

Białoruski Zespół Tańca Muzyki i Pieśni BIEŁYJE ROSY z Grodna
Dyrektor -  Boris W. Altyszkin
Kierownik artystyczny -  Wiera I. Cziczina
Kierownik muzyczny -  Aleksandr M. Awrukiewicz

Zespół powstał w 1987 roku w Grodnie. Członkowie grupy, zakorzenieni w tradycji białoruskiej, czerpią z niej inspirację, tworząc unikalne programy artystyczne w nowoczesnym stylu. Grupa posiada czterysta pięćdziesiąt kostiumów tkanych i haftowanych przez białoruskich mistrzów. Orkiestra operuje licznymi instrumentami, takimi jak bajan, skrzypce, altówka, koncertyna, flet, kontrabas, bębny, różnego rodzaju kobzy i dudy, okaryna, cymbały. Artyści wystawili ponad tysiąc widowisk na europejskich scenach, wielokrotnie zwyciężając prestiżowe festiwale.

Piotr Jelfimow  Piosenkarz, aktor, autor tekstów, aranżer, wokal, producent, pedagog śpiewu, magister historii sztuki.Ukończył białoruską państwową akademię muzyczną w klasie śpiewu, oddział wokalistykę. A także studia magisterskie na kierunku "muzyka kultura". Repertuar artysty jest bardzo zróżnicowany, w nim są obecne zarówno utwory własne, jak i dzieła innych autorów, od klasyki do rocka. Prowadzi aktywną solową działalność koncertową.
Zdobywca Grand prix Międzynarodowego Festiwalu Sztuki "Słowiański bazar w Witebsku - 2004", Reprezentant z Białorusi w konkursie "Eurowizja - 2009" (Rosja). Laureat nagrody specjalnego funduszu Prezydenta Republiki Białoruś, Finalista 14.
Międzynarodowego Festiwalu "WORLD CHAMPIONSHIPS OF PERFORMING ARTS 2010" w Los Angeles.
Kierownik artystyczny wokalnego studium "GŁOS PRZYSZŁOŚCI".

Zespół Folklorystyczny „Matczyna piosenka” z Taniewicz
Kierownik Zespołu – Teresa Adamowicz

Białoruska wieś Taniewicze, leżąca w pięknym zakątku rejonu szczuczyńskiego, niedaleko granicy z Litwą, od lat ukryta jest przed światem w gąszczu otaczającego ją lasu. Właśnie tu, w położonej z dala od wielkich miast i ruchliwych szlaków miejscowości, ukształtował się niepowtarzalny styl śpiewu. Po ciężkiej pracy w polu od niepamiętnych czasów, w każdym domu znajdowano czas na muzykę. Wieś dochowała się całych rodzin muzykantów i śpiewaków.Oprócz nich, w rodzinnej wsi wykonawców do dziś śpiewa się pieśni wielkopostne i wielkanocne. W szerokim repertuarze grupy przenikają się wątki religijne i świeckie, obrzędowe i liryczne. Obok wiosennych kolęd życzących, których tradycja sięga poprzednich stuleci , taniewiczanie chętnie sięgają także po piosenki przygodne, zwane przez nich samych „szorstkimi romansami”. Zespół rozpoczął swoje działanie na początku lat 90. Od 20 lat koncertuje na Białorusi i w Polsce przyciągając szerokie grono publiczności dzięki swej niezwykłej energii i naturalności. Piękne autentyczne głosy o wyrazistej indywidualnej barwie współgrają w wielogłosowych harmoniach tak w czasie rodzinnych spotkań, jak i na scenach przeglądów i festiwali folklorystycznych.
Twórczość zespołu Matczyna piosenka jest dowodem na to, że pieśń jest nadal tym, co podtrzymuje wspólnotę rodzinną i społeczną, konsoliduje społeczności lokalne wokół wspólnych tradycji. W czasach alienacji, powszechnej anonimowości, wirtualności relacji międzyludzkich ożywiają tożsamość kulturową umacniając więź z miejscem urodzenia a także wspólnym kulturowym dziedzictwem Kresów
 

Kapela GRODZIEŃSKA z Lidy
Powstała w 1993 roku na bazie Zespołu Rodzinnego Sahoń. Kapela jest niezwykła w swoim rodzaju, bogaty repertuar sięga różnych zakątków Polski i Białorusi ale największą perełką są ludowe Pieśni Grodzieńszczyzny przekazywane z pokolenia na pokolenie i starannie pielęgnowane.

Zespół Tańca Ludowego „Kukułeczka” z Daugavpils 
Kierownik i choreograf zespołu  -  Żanna Stankiewicz.

Zespół powstał w 1991 roku i ma na swoim koncie ponad 300 koncertów. W swoim repertuarze „Kukułeczka” ma tańce warmińskie, wielkopolskie, kurpiowskie, sieradzkie, opoczyńskie, śląskie, lubelskie, przeworskie, górali żywieckich oraz tańce łotewskie.  Zespół jest stałym uczestnikiem Festiwali Kultury Polskiej oraz Festiwali Mniejszości Narodowych organizowanych na Łotwie. Zespół brał udział także w wielu festiwalach w Polsce, m.i. Festiwalach Kultury Kresowej w Mrągowie, Festiwalach Zespołów Polonijnych Krajów Nadbałtyckich „Bursztynowa Kolia Bałtyku” w Elblągu, Międzynarodowym Festiwalu Folkloru na Kaszubach, Polonijnych Festiwalach Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu – Zdroju, Międzynarodowych Festiwalach Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Mniejszości Narodowych w Węgorzewie i Pieńsku, Festiwalu „Kwiaty Polskie” w Niemenczynie (Litwa), Festiwalu „Sławiański Bazar” w Witebsku (Białoruś) oraz Festiwalach Folkloru w Szwecji. W 2006 roku Zespół Tańca Ludowego „ Kukułeczka” otrzymał  nagrodę TVP Polonię  „Za sławienie Polski i Polskości.”  Symbolem nagrody jest statuetka Fryderyka Chopina. W maju 2016 roku ZTL „ Kukułeczka” obchodziła swoje 25-lecie!

7 sierpnia 2016 (niedziela)        10.30
Uroczysta msza święta z udziałem zespołów kresowych

Kościół świętego Wojciecha

 

7 sierpnia 2016 (niedziela)        11.30 – 15.30
Koncerty zespołów kresowych, prezentacje rękodzieła i malarstwa, kiermasze

Plac Unii Europejskiej

Ola Kunicka/palmy wileńskie/

Leon Kunicki /mini obrazki Starego Wilna/

Lolita Vilimiene i Dambrauskas /chleb wileński/

Leokadia Szałkowska /biżuteria, wyroby ze skóry, haft/

Walentyna Kmieć /robótki ręczne, wykonane na drutach szaliki, swetry, rękawiczki motanki (tradycyjne bukowińskie)/ – pochodzi z Górali Czadeckich, członek obwodowego Towarzystwa Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza w Czerniowcach, członek Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie. Rękodzieło jest jej hobby.

Illa Kmieć /ceramika/ - członek obwodowego Towarzystwa Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza w Czerniowcach, członek Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie.

Jan Pereginiec

Leokadia Biedrowska

7 sierpnia 2016 (niedziela)        15.30 – 16.00
Korowód ulicami miasta

(od ul. Sobczyńskiego do pl. Jana Pawła II, ul. Królewiecką do UM i promenadą do Amfiteatru nad jeziorem Czos.)

 

7 sierpnia 2016 (niedziela)        16.00
KONCERT REPREZENTACYJNEGO ZESPOŁU ARTYSTYCZNEGO WOJSKA POLSKIEGO

Amfiteatr nad Jeziorem Czos

Uroczyste zamkniecie 22. Festiwalu Kultury Kresowej.

WEJŚCIA NA IMPREZY BEZPŁATNIE. SERDECZNIE ZAPRASZAMY


Organizatorzy:
Burmistrz Miasta Mrągowo,
Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oddział w Mrągowie,
Centrum Kultury i Turystyki

 

************************************************************************************

Ubiegłoroczny Festiwal odbył się w dniach 7-9 sierpnia 2015 r. Poniżej informacja dot. programu, uczestników, biletów.

 

 

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych
z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu
na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r."Uczestnicy 21. Festiwalu Kultury Kresowej:

z Litwy:

Ewelina Saszenko z zespołem - wokalistka, absolwentka Litewskiej Akademii Muzycznej i Teatralnej w Wilnie na Wydziale Wokalistyki Jazzowej, laureatka oraz zdobywczyni wielu nagród na prestiżowych festiwalach na Litwie oraz za granicą. Jest często zapraszana do współpracy z najlepszymi litewskimi muzykami oraz współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami z Litwy i zagranicy. W 2011 r. z piosenką „C´est ma vie” reprezentowała Litwę w konkursie piosenki Eurowizja. Wszystkie swoje muzyczne marzenia oraz idee realizuje w projektach, takich jak recital piosenek Edith Piaf ‒ „Hymn życia i miłości według Edith Piaf” oraz jazzowych aranżacjach Chopina do wierszy Cypriana Norwida  z cyklu „Fortepian Chopina”.

Zespół Tańca Ludowego „PERŁA” - kierownik zespołu  German Komarowski. Zespól powstał w Niemenczynie (Rejon Wileński) w 2004 r. Obecnie do 5 grup tanecznych uczęszcza ponad 120 członków w wieku od 5 do 20 lat. W swej działalności zespół nie ogranicza się wyłącznie do imprez kulturalnych Rejonu Wileńskiego, ale też regularnie występuje na różnych festiwalach i imprezach na terenie całej Litwy. Zespół występował na scenach Polski, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji i Macedonii. Repertuar zespołu tworzą tańce wileńskie, polskie, ukraińskie, litewskie, rosyjskie, łotewskie, mołdawskie, włoskie, gruzińskie i słowackie.

Zespół „GŁĘBINA"  -  kierownik zespołu Agnė Rickevičienė. Zespół pochodzący ze Szkoły Sztuki z Podbrodzia (Rejon Święciański), założony został w 2002 r. Zespół stale bierze udział w międzynarodowych i krajowych konkursach, gdzie zdobywa tylko najwyższe nagrody - 1 miejsca oraz Grand Prix. W 2008 r. tancerze na Mistrzostwach Świata Tańca Nowoczesnego zdobyli tytuł wicemistrza, a w 2010 i 2011 r. na Mistrzostwach Świata Tańca Nowoczesnego zdobyli złoty medal.  W 2013 r. w projekcie Telewizji Litewskiej “Tańcz!“ zespół ”Gelme” zajął 2 miejsce, a komisja  nazwała ich „Zjawiskiem litewskim“. W 2014 r. w projekcie Telewizji Litewskiej “Talenty Litwy“  zespół tańca ”Gelme”(Głębina) zakwalifikował się do pierwszej dziesiątki najbardziej utalentowanych mieszkańców Litwy.

KAPELA ŚWIĘTOJAŃSKA kierownik kapeli Zygmund Żdanowicz. Kapela istnieje od 1991 roku a jej założycielem był Jan Szpakow, dyrektor Ośrodka Kultury w Sużanach. Kapela wykonuje różnorodne utwory. W repertuarze są zarówno piosenki ludowe jak i patriotyczne. Znajdziemy też popularne i znane utwory oraz piosenki żydowskie i cygańskie.  Kapela może zadowolić gusta publiczności, wykonując piosenki po polsku, litewsku, ukraińsku i tatarsku. W dorobku zespołu jest wiele dyplomów i wyróżnień. Kapela koncertowała w Warszawie, w Stargardzie Szczecińskim, Giżycku, Węgorzewie, Szczytnie, Stawigudzie, na Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie i w  innych miastach Warmii i Mazur. Jest też stałym uczestnikiem zlotu kapel ludowych w Ceikiniai (Rejon Ignaliński).

Litewska Kapela Instrumentalna „PRZY FONTANNIE" kierownik kapeli Bronisław Vilimas. Kapela została założona w 2010 r. Pomysł stworzenia orkiestry zrodził się w Połądze (Pałanga), gdzie muzycy grali przy głównej fontannie nad morzem. Z tego też powstała nazwa orkiestry. Kapela swoim młodzieńczym repertuarem i charyzmą uświetnia wiele imprez i koncertów na Litwie i za granicą. Członkowie kapeli to studenci szkół muzycznych, konserwatorium i akademii muzycznej. Kapela gra między innymi jazz, latino i muzykę pop.

RAFAŁ JACKIEWICZ/ saksofon/ i Jakub Paradowski /fortepian/ - Wykonawcy poznali się na XX Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie. Rafał z Kapelą Powileńską był pod opieką Kuby – pilota Festiwalu. Razem spędzony czas, te same zainteresowania i miłość do muzyki zaowocowały wspólnymi występami. Panowie postanowili swoją znajomość muzyczną zaprezentować na Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie.
Rafał Jackiewicz - saksofon -
Absolwent Konserwatorium Wileńskiego. Obecnie student czołowego polskiego saksofonisty Piotra Barona. Laureat wielu międzynarodowych konkursów. Koncertował na wielu festiwalach na Litwie, Łotwie, w Polsce, Czechach, Luksemburgu, Włoszech. Założyciel Kapeli Podwileńskiej. W 2012 r. odznaczony za osiągniecia muzyczne Listem Gratulacyjnym Prezydenta Litwy Dali Grybauskaite.
Jakub Paradowski - fortepian - Absolwent Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Zbigniewa Czwojdy. Obecnie student Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie; w klasie fortepianu prof. dr hab. Wojciecha Niedzieli. Jakub jest również absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Mrągowie.

Dziewczęcy Zespół Wokalny "JASKÓŁECZKA" - kierownik Alina Balkuviene. Zespół działa przy Rudomińskiej Szkole Średniej, w repertuarze ma głównie pieśni patriotyczne i ludowe.


z Ukrainy

Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny Górali Czadeckich „DOLINIANKA”  kierownik zespołu Regina Kałuska. Zespól powstał w 1998 r. przy szkole podstawowej w Stare Hucie. Członkowie zespołu to dzieci i młodzież w wieku od 8 do 24 lat. Opiekę nad zespołem sprawuje Obwodowe Towarzystwo Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza w Czerniowcach. Potomkowie Górali Czadeckich kultywują tradycje folklorystyczne swoich dziadków, zbierają i zapisują stare piosenki. Repertuar zespołu obejmuje tradycyjne tańce i śpiewy ze Starej Huty. W 2009 r. zespół otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zespół „MUZYCZNY DŻEM”  kierownik Marina Dmytrenko. Zespół składa się z dwóch rodzin muzykujących, które od lat współpracują ze sobą. Większość uczestników gra na różnych instrumentach muzycznych, dlatego zespół brzmi różnorodnie i odnajduje się na każdej scenie. Zaletą zespołu jest umiejętność połączenia klasycznego brzmienia utworów z folklorem. 

Orkiestra HENRYK BAND - kierownik zespołu  Henryk Melnarowicz. Zespół działa przy rejonowym Domu Kultury w Samborze. Uczestnik koncertów EURO 2012 we Lwowie. Henryk Melnarowicz, znany publiczności mrągowskiej z wcześniejszych Festiwali, jest jego trzecim kierownikiem. Za swoją działalność otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zespół „MOŚCISKIE SŁOWIKI”  - kierownik zespołu  Teresa Teterycz. Zespół powstał przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Mościskiej w 1996r. Założycielką chóru była pani Krystyna Husarz. To był pierwszy chór, który propagował piosenki religijne, ludowe i współczesne w języku polskim. Zespół niejednokrotnie brał udział w Międzynarodowych Konkursach Pieśni Religijnej, występował  w wielu miastach Ukrainy i Polski, otrzymując nagrody i dyplomy. Wielką popularność zdobył, biorąc udział w Międzykontynentalnym Festiwalu Pieśni Religijnej w Łodzi, gdzie wspólnie  z chórem z Chicago zajął I miejsce. 

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH  kierownik zespołu Stanisława Koleśnicka. Zespół powstał 10 lat temu z inicjatywy proboszcza w polskiej wsi Strzelczyska i ściśle współpracuje z Towarzystwem Kultury Polskiej działającej na terenie wsi. Członkowie zespołu to panie, które swoimi występami uświetniają wiele uroczystości i imprez. Ich repertuar to: folklor, kołomyjki, piosenki „ z życia wzięte”. Paniom przygrywa akordeon lub klawisze. Pani Stanisława Koleśnicka otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

z Białorusi

 Polonijny Zespół Pieśni i Tańca "KAROLINKA" kierownik zespołu Jan Trzeciak. Zespół powstał w 1991 r. w Brześciu z inicjatywy zagorzałych entuzjastów polskiej kultury i folkloru - małżeństwa Walentyny i Jana Trzeciaków, absolwentów Studium Instruktorów Polonijnych Zespołów Artystycznych w Lublinie. Zespół działa pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Grodnie. 90 - osobowy zespół tworzą trzy grupy wiekowe. Do zespołu należą nie tylko ci, którzy chlubią się polskim rodowodem, ale także przedstawiciele innych narodowości, zauroczonych polską kulturą. Repertuar zespołu to folklor regionów Polski oraz Polesia i Podlasia, a także tańce narodowe. 

ORKIESTRA INSTRUMENTÓW LUDOWYCH  -  kierownik zespołu Waliantsina Korshowa 

Zespół Muzyki i pieśni „WIOSNA”  - kierownik zespołu Włodzimierz Baranowski. Zespół został utworzony w 2009 r. Zespół składa się z absolwentów Akademii Muzycznej w Mińsku. W repertuarze zespołu znajdują się utwory polsko - białoruskiej muzyki Zachodniej Białorusi oraz utwory Włodzimierza Baronowskiego, Rusłana Maguly, Bogdana Gabrynowicza. Zespół składa się z absolwentów Akademii Muzycznej w Mińsku. 

Zespół „Czarna Perła” - kierownik zespołu Valery Shymchak. Istnieje od 2011 roku w składzie: akordeon klawiszowy- Walery Szymczak, akordeon guzikowy- Eugeniusz Trusiewicz, perkusja- Wlas Woronin, gitara- Ilija Fralow, wokal- Ludmiła Kucelaj. W repertuarze znajdują się polskie piosenki, muzyka klasyczna i jazz. Koncertują w Polsce i na Białorusi.

Zespół „MŁODE BABCIE”  - kierownik zespołu Maria Rewucka. W repertuarze zespołu znajdują się piosenki biesiadne, patriotyczne, ludowe i religijne. „Młode Babcie” występowały między innymi na Festiwalu Piosenki im. Marii Konopnickiej w Przedborzu, Festiwalu poświęconemu twórczości Anny German w Mińsku,  Festiwalu Przyśpiewek Kresowych w Czarnej Białostockiej, Festiwalu Kolęd w Baranowiczach.

z Czech

 Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca "OLZA"  - kierownik zespołu Roman Kulhanek.Działający przy Zarządzie Głównym Polskiego Związku Kulturalno - Oświatowego w Republice Czeskiej od lat należy do zespołów o wysokim poziomie artystycznym. Jego historia sięga roku 1953, kiedy to Janina Marcinkowa (później kierowniczka artystyczna Zespołu Ziemi Cieszyńskiej) zorganizowała kurs dla kierowników zespołów folklorystycznych. Na tymże kursie spotkała się grupa zapaleńców, która wkrótce zżyła się bardzo, tworząc zgraną grupę muzyczną. W 1957 roku zespół przyjął nazwę rzeki granicznej Olzy. Ze względu na miejsce swojej działalności zespół Olza prezentuje oprócz folkloru rodzimego również folklor czeski i słowacki. W ciągu swej wieloletniej działalności miał w repertuarze również tańce węgierskie, tańce licznych republik byłego Związku Radzieckiego. Obecnie w Olzie tańczy ok. 30 młodych ludzi, przeciętna wieku waha się około 20 lat. W czasie swojej działalności Olza zaliczyła setki występów w kraju i zagranicą. Jest laureatem najważniejszych polskich odznaczeń w dziedzinie kultury - Nagrody im. Oskara Kolberga i Nagrody im. Józefa Ligonia. W 1. edycji ankiety Tacy jesteśmy w 2003 roku zespół Olza otrzymał nagrodę w kategorii folklor. Zespół koncertuje we Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, USA, na Litwy i Białorusi. W ostatnim dziesięcioleciu zespół odwiedził takie kraje, jak: Egipt (1998), Bułgaria (2000), Portugalia (2002) i Turcja (2006). Zespół ten, dzięki swemu różnorodnemu repertuarowi, witalności i radości tancerzy zbiera wszędzie tam, gdzie występuje, słowa szczerego podziwu i uznania.

z Rosji

 Polski folklorystyczny zespół wokalny "CZERWONE JAGODY" - kierownik zespołu Elizaveta Lyaskovskaya. „Czerwone Jagody” to zespół krasnojarskiej regionalnej polskiej narodowo-kulturalnej organizacji społecznej "Polonia Minusińska". Zespół został założony w 1999 r. wraz z założeniem organizacji, łączącej Polaków, osoby polskiego pochodzenia i przedstawicieli innych narodowości, zainteresowanych kulturą polską.  W aktualnym repertuarze zespołu znajduje się ponad 30 folklorystycznych, popularnych ludowych i estradowych piosenek wykonywanych w języku polskim, rosyjskim i tatarskim. Podstawą działalności zespołu jest zachowanie polskich tradycji narodowych, promocja języka polskiego i kultury, wzmocnienie współpracy kulturalnej z zagranicą. Co roku zespół "Czerwone jagody" występuje w różnych miastach i wsiach południowej Syberii. Corocznie zespół bierze udział w Dniach kultury Polskiej, organizowanych przez "Polonię" Republiki Chakasja i "Polonię Minusińska". Wielokrotnie występował również w Polsce.

 

Program 21. Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie

7 sierpnia 2015 (piątek), godz. 16.00

Uroczyste otwarcie Festiwalu połączone z występami zespołów, prezentacją rękodzieła i malarstwa, kiermaszami

Plac Unii Europejskiej 


7 sierpnia 2015 (piątek), godz. 17.00
Wernisaż malarstwa artystów plastyków z Kresów
Wernisaż „Czerwonym tramwajem do Przystanku Niepodległość”

Centrum Kultury i Turystyki


7 sierpnia 2015 (piątek), godz. 18.00
Wieczór poezji

Centrum Kultury i Turystyki


7 sierpnia 2015 (piątek), godz. 19.00
Wieczornica kresowa - spotkanie z Wiktorem Szałkiewiczem

Centrum Kultury i Turystyki

Aktor, poeta, bard pochodzący z Grodna Wiktor Szałkiewicz pisze i wykonuje piosenki, w których często odwołuje się do polskich spraw i do polskich wykonawców. Koncertuje na Białorusi, w Polsce, Litwie i innych krajach europejskich.

Absolwent  Instytutu Teatralnego w Mińsku, od 1990 roku pracuje w Teatrze Lalek w Grodnie. Autor książki "Requiem dla rzeczy niepotrzebnych"

Piosenki jego autorstwa pełne są sarkazmu, ironii i żalu po niespełnionych nadziejach. Często poruszają wzniosłe tematy, ale jednocześnie nie ma w nich patosu. Wychowanie na pograniczu kultur sprawiło, że często porusza tematykę życia codziennego ludzi, którzy czują więź z ojczystą ziemią, ale uważają życie − miłość, śpiew, taniec, wychowanie dzieci − za ważniejsze od niekończących się wojen, zmieniających się okupacji i następujących po sobie kolejno władz.


7 sierpnia 2015 (piątek), godz. 21 .00
MUSICALNA KONCERTOWO - Kochanie bez granic - Studia Wokalnego SUKCES

Plac Unii Europejskiej 

               

8 sierpnia 2015 (sobota), godz. 11.00
Kresowe spotkania z muzyką i poezją

Plac Jana Pawła II


8 sierpnia 2015 (sobota), godz. 12.00
Koncerty zespołów kresowych, prezentacje rękodzieła i malarstwa

Plac Unii Europejskiej


8 sierpnia 2015 (sobota), godz. 14.00
Konferencja prasowa

Ratusz Miejski


8 sierpnia 2015 (sobota), godz. 19.00
KONCERT GALOWY                koncert biletowany

Amfiteatr nad Jeziorem Czos

              

9 sierpnia 2015 (niedziela), godz. 10.30
Uroczysta msza święta z udziałem zespołów kresowych

Kościół świętego Wojciecha


9 sierpnia 2015 (niedziela), godz. 11.30 
Koncerty zespołów kresowych, prezentacje rękodzieła i malarstwa, kiermasze

Plac Unii Europejskiej


9 sierpnia 2015 (niedziela), godz. 16.00
Korowód ulicami miasta

(od ul. Sobczyńskiego do pl. Jana Pawła II i promenadą do Amfiteatru nad jeziorem Czos.)


9 sierpnia 2015 (niedziela), godz. 17.30
KONCERT PROJEKT ARBORETUM czyli ŚWIAT MUZYKI HYBRYDOWEJ.

Amfiteatr nad jeziorem Czos

Inspirowane dziedzictwem kulturowym, przyrodniczym i krajobrazowym wydarzenie, nawiązuje również do ekologii i zrównoważonego rozwoju. Jako autorski i nowatorski projekt, wpisuje się w definicje nowoczesnej kultury i muzyki współczesnej, a także ma potencjał by stać się rozpoznawalnym warmińsko-mazurskim produktem regionalnym.

W projekt zaangażowanych jest dwóch znanych mrągowian. Prozatorsko-baśniową narrację wydarzenia poprowadzi aktor i reżyser Wojciech Malajkat. Twórcą i dyrektorem artystycznym Projektu Arboretum jest pochodząca z Mrągowa Ola Turkiewicz, polsko-kanadyjska wokalistka, kompozytorka i animatorka kultury. Od 7 lat jest ona dyrektorem muzycznym oraz jednym z wykonawców Koncertu Niepodległości w Warszawie. W Projekcie Arboretum wystąpią także: znany pieśniarz kurpiowski Adam Strug oraz Justyna Czerwińska z polsko-ukraińskiego zespołu „Dziczka”. Wokalistom towarzyszyć będą znakomici polscy instrumentaliści sesyjni.

Inspiracją tegorocznego Projektu Arboretum są zapomniane opowieści i zwyczaje ludowe oraz muzyka źródeł, wywodząca się z obszaru Warmii, Mazur oraz Kurpiów. Te niezwykłe klimaty ukazane będą w nowatorski sposób. Pozornie proste ludowe nuty wkomponowane zostały w hybrydowe aranżacje, sięgające po współczesne środki wyrazu, m.in. jazz, etno, rok alternatywny i progresywny, poezję śpiewaną, muzykę elektroniczną czy klasyczną.

Projekt Arboretum to wydarzenie wykreowane przez twórców Koncertu Niepodległości, organizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na Zamku Królewskim, a także organizowanych w Toronto Polskiego Festiwalu Jazzowego i Polskich Zaduszek Jazzowych. Doświadczenia organizatorów z projektów realizowanych w Polsce i w Kanadzie zostały wykorzystane do stworzenia Projektu Arboretum. Tak jak Koncert Niepodległości od lat skutecznie przełamuje stereotypy i tabu, które narosły wokół pieśni patriotycznej, tak Projekt Arboretum ma za zadanie popularyzować spuściznę Warmii, Mazur i Kurpiów. Efektem wydarzenia jest integracja zarówno miłośników etnografii, jak i melomanów, osób starszych i młodzieży, ludzi o różnych światopoglądach, przedstawicieli mniejszości, także cudzoziemców. Jesteśmy przekonani, że Projekt Arboretum to wydarzenie, którego potencjał jest trudny do przecenienia.

Wykonawcy:

Wojciech Malajkat (narracja), Ola Turkiewicz (kompozycje i śpiew), Adam Strug (śpiew), Justyna Czerwińska(śpiew), Krzysztof Kowalewski (gitara), Marcin Riege (instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce),Marcin Janiszewski (akordeon, instrumenty klawiszowe), Paweł Iwaszkiewicz (flety), Marcin „Ritus” Ritter (bas, kontrabas), Przemek „Benbeneq” Kuczyński (perkusja) oraz Tomas Celis Sanches (instrumenty perkusyjne). Scenariusz i produkcja Projektu Arboretum - Jacek „Wiejski” Górski

Uroczyste zamkniecie Festiwalu.

WEJŚCIA NA IMPREZY BEZPŁATNIE z wyjątkiem biletowanego koncertu galowego

Organizatorzy: Burmistrz Miasta Mrągowo, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oddział w Mrągowie, Centrum Kultury i Turystyki

Współpraca: Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska Oddział Olsztyn, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

 

REALCJA FILMOWA z 21. Festiwalu Kultury Kresowej

 

 

 

           

 

  

 

 

     Plan amfiteatru

 

Bilety można również zakupić drogą on-line przez serwisy eBilet.pl, ekobiletTytul: Kochaj
Seans: 19.30